Jaja izvan hladnjaka prizor su na koji je naš sugovornik ranije upozoravao inspekciju, ali dok se nešto ne dogodi, ništa se ne poduzima.
Kakvu hranu konzumiramo pitanje je koje se uvijek iznova nameće kada našu zemlju potrese kakav ozbiljniji skandal, a ovoga puta svjedočimo i više nego ozbiljnoj situaciji koja je zadesila peteročlanu obitelj iz Bregane koja se otrovala salmonelom, uslijed čega je umrlo petogodišnje dijete. No, naš dobro upućeni sugovornik tvrdi da je priča s otrovanjem znatno slojevitija nego što se čini te se zaraženom hranom trujemo stoga što državne institucije ne funkcioniraju, a u svojem svjedočenju prstom upire na one koji su odgovorni za plaćanje i vođenje inspekcijskih službi.
Kako kaže, najmanje su u cijeloj toj izvrnutoj situaciji krivi inspektori državnih inspekcija ne koje se po medijima prve nasrće. Situacija je iskrivljena, a prava slika je ta da je stanje u inspekcijskim službama izuzetno loše, prepričava naš sugovornik koji se s tim stanjem susreće iz prve ruke te ističe da se neefikasno upravlja Inspekcijskim službama te da se tamo gotovo ništa ne poduzima dok se na velike trgovačke lance i njihove propuste nerijetko mora zažmiriti.
Po prstima dobivaju mali poduzetnici koji su ionako najugroženiji pa se tako oštre pera na djelatnicima tržnica, dok se tolerira brojne ozbiljnije propuste, a u ovoj zemlji svjedoči naš sugovornik ni smrtni slučajevi u kojima su glavni akteri djeca nisu dovoljni da se nešto poduzme i da se prodrmaju institucije. Osim našega sugovornika koji je dobro upućen u poslovanje inspekcija javio nam se i čitatelj zgrožen situacijom na koju je naišao u Plodinama, a koju je uz fotografiju svojedobno prijavio nadležnim državnim tijelima na što nitko nije reagirao.
– Koliko ja znam, jaja se drže u hladnjaku, a ne u prolazu kao što je to bio slučaj u ovom trgovačkom lancu – ističe naš čitatelj, razočaran u institucije koje svoj posao očito ne obavljaju dovoljno hitro.
Inače, u povodu nedavnog slučaja oglasio se i Kaufland u kojem je nesretna obitelj kupila jaja, a svoju stranu priče iznijeli su u priopćenju.
– Čim smo zaprimili informaciju o navedenom slučaju, hitno smo poduzeli mjere, s ciljem uklanjanja svake mogućnosti eventualne zaraze. Preventivno su iz naših poslovnica povučena sva jaja koja su odgovarala opisu 30/1 s naših polica, a uzorci su poslani na analizu u za to akreditirani laboratorij. Sva zaprimljena analitička izvješća pokazala su da su uzorkovani proizvodi iz naših poslovnica mikrobiološki ispravni. Osim toga, nakon posjete sanitarne inspekcije, na analizu su u Hrvatski zavod za javno zdravstvo poslani dodatni uzorci za koja još nisu zaprimljena izvješća. Rezultati koji su dosad objavljeni u javnost su neslužbeni. Kaufland je u redovitom kontaktu s Hrvatskim zavodom za javno zdravstvo, ali i s proizvođačem jaja te da surađuje sa svim nadležnim tijelima, uključujući i sanitarnu te veterinarsku inspekciju.
Naravno, htjeli bismo ovom prilikom skrenuti pažnju na to da je za visokorizične namirnice kao što su jaja, svježe meso i sl., vrlo važno da se transportiraju i čuvaju na odgovarajućoj temperaturi te da se prije konzumacije pravilno termički obrade. Analiza koju smo proveli pokazala je da su jaja s naših polica zdravstveno ispravna te da naši kupci i dalje slobodno mogu konzumirati jaja kupljena u našim poslovnicama- objavili su iz ovoga lanca. Inače, u eri ministra poljoprivrede SDP-ova Tihomira Jakovine u svega godinu dana Hrvatska je uvezla hrane za preko tri milijarde dolara, a na upozorenja eksperata kako se radi o naglom skoku nitko nije reagirao. Uvozom hrane pogoduje se uvozničkim lobijima, a kako za sada stvari stoje Hrvati bi vrlo skoro mogli jesti samo GMO hranu te ostale za zdravlje rizične namirnice jer hrvatske vlasti podupiratelji su sporazuma koji to omogućava, a nakon ulaska u Eu rezultati u poljoprivredi daleko su od najavljivanoga.
Da je tome tako svjedoče podatci koji pokazuju da je u posljednje dvije godine izgubljeno čak 9000 radnih mjesta u poljoprivredi, a najgore stanje je u mljekarstvu i stočarstvu jer Hrvatska danas proizvodi znatno manje proizvoda iz tih grana nego bilo koja druga članica EU. Uz to, uvozimo voće i povrće koje bi zapravo sami mogli proizvesti. Kako raste uvoz svih poljoprivrednih proizvoda, tako jasno raste i uvoz mliječnih proizvoda. Usporedno s tim, broj proizvođača mlijeka pao je ispod deset tisuća. S posljednjim podatcima o proizvodnji mlijeka u javnost je istupio Državni zavod za statistiku.
U odnosu na prosjek 2014. godine, proizvodnja mlijeka za piće porasla je za petinu. Ukupna količina kravljeg mlijeka u ožujku 2015. u odnosu na ožujak 2014. manja je za 4,4 posto. Godinama nakon rata Hrvatska je bila izvoznikom šećera, a uvozile su se riba, meso, masline, krumpir i salata koje i sami možemo proizvoditi. Danas pak uvozimo sve što se uvesti može. Od graška koji na naše tržište stiže iz Moldavije, do tikvica koje na police stižu iz Albanije. Mrkva koja se plasira na hrvatsko tržište dolazi iz Turske, a pomanjkanje domaćeg češnjaka nadoknađujemo onim kineskim. Grah koji se nekoć u Hrvatskoj proizvodio bio je dostatan za naše potrebe, ali danas se nudi onaj iz Perua i Urugvaja. Nadalje, tu su i rajčice iz Jordana te brojno drugo voće i povrće.
Jednako tako dobro je znano i u zakonskim regulativama zapisano da je zabranjeno uvoznu hranu prodavati kao domaću. Sukladno tome proizvođači ne bi smjeli navoditi ljude da pomisle kako primjerice kupuju istarsko maslinovo ulje ako su masline uvezene iz Španjolske. Papir trpi sve, pokazuju to i ovi slučajevi u kojima se kupce zavarava, a nekoliko takvih proizvoda i nije teško nabrojati. Primjera radi, bosiljak proizvođača Nadalina dolazi iz Egipta, a proizvodi ga Luxor iz Solina. Nadalje, tu je tuna Jadranska kraljica iz Španjolske koju proizvodi Sardina d.o.o. iz Postira. Masline s malog dalmatinskog otoka proizvodi Trenton iz Donjeg Muća, a dolaze iz Španjolske. Osim što se proizvodi pogrešno predstavljaju, svako malo svjedočimo povlačenjima proizvoda s tržišta zbog toga što su u njima pronađeni nedopušteni sastojci. Na stranicama Ministarstva poljoprivrede objavljena je tako nedavno obavijest o povlačenju proizvoda Ledo Pileće meso jer je u njemu pronađena salmonela.
Dodatne analize morale su se provoditi i u slučaju Podravkine Vegete za koju se tvrdilo da su u njoj pronađeni tragovi bakterije Salmonelle. Srećom, zdravstvena ispravnost ovoga proizvoda na koncu je ipak potvrđena. Svojedobno je Ministarstvo poljoprivrede u Narodnim novinama objavilo listu opasne hrane. Problematične su tada bile brojne namirnice od graha i dinja, do paprika i patlidžana, voća te nekih prehrambenih proizvoda porijeklom iz Azerbejdžana, Brazila, Gane, Indije, Južnoafričke Republike, Dominikanske Republike i Tajlanda. U većini njih ima pesticida, a u tjestenini iz Kine pronađen je aluminij. Svjedočili smo nedavno i slučaju otrovnih pastrva, koja se uz toleranciju države sasvim legalno prodaju na hrvatskim ribogojilištima. Zataškala se i priča s ekstra djevičanskim maslinovim uljem čija etiketa nije odgovarala sadržaju u boci, jer Ministarstvo poljoprivrede nije željelo obznaniti o kojim proizvođačima se u ovom slučaju radi. Ulje se naime prodavalo pod etiketom ekstra djevičansko, ali analizama je utvrđeno da se iza velikog broja onih koja nose naziv maslinovo skrivaju slobodne masne kiseline nepogodne za ljudsku prehranu. Priča međutim ni tu ne staje, jer nije prošlo dugo otkako smo svjedočili skandalu s alfatoksinima pronađenim u mlijeku, te se i tu radilo o raznim proizvođačima čija imena nikada nisu dospjela u javnost. Na europskom, a time i hrvatskom tržištu mogla se pronaći konjetina umjesto govedine i pseće meso umjesto janjetine, a krivo je deklarirana i riba.
Fileki ili kako ih zovu u Dalmaciji – tripice, poslužuju se umjesto prženih lignji, tunu zamjenjuje jeftina riba opasna po zdravlje. U Hrvatskoj smo imali med koji pčele nije vidio, a nedavno smo svjedočili Pangasiusu u filetu koji se prodavao po vrlo skupoj cijeni kao zubatac.
( izvor dnevno.hr / uredio anonymous )
Pročitajte moje svedočenje
OdgovoriIzbrišiMoje ime je Lisa
. Zivim u Hrvatskoj, drzavljanka sam srbije i danas sam sretna zena i rekla sam sebi da cu svaki zajmodavac koji izbavi moju porodicu iz nase sirote situacije uputiti na njega svaku osobu koja trazi kredit, on dao mi je sreću meni i mojoj porodici, trebao mi je zajam od 60.000 eura da počnem život ispočetka pošto sam samohrana majka sa 3 djece upoznala sam ovog poštenog i BOGA strahovitog čovjeka zajmodavca koji mi je pomogao sa zajmom od 60.000 eura, on je BOŽI Čovjek, ako ti treba kredit i vratićeš kredit javi mu se reci mu da je to gospođa Katica koja te upućuje na njega. kontaktirajte menadžera SKY Experience zajma Mr.A .S .Austin,
putem e-pošte: ( contact@skyexperienceloan.com ) ili se prijavite na njihovoj web stranici https://skyexperienceloan.com ( skyexperienceloan@gmail.com)