UKOLIKO STE U MOGUĆNOSTI DA PODRŽITE DALJNJI RAD NAŠEG BLOGA MOŽETE TO UČINITI DONACIJOM PUTEM PAYPALL-a U PROZORU DONACIJA

subota, 29. srpnja 2017.

TODORIĆEV BANKOMAT Iz državne banke nemaju pojma kako je novac građana završio u Agrokoru



KOLIČINA javnog novca koji je HBOR plasirao Agrokoru uoči propast iz dana u dan pokazuje se sve veća. Osim direktnog kreditiranja Agrokora s 376 milijuna kuna krajem prošle godine, sada su razotkriveni i drugi pozadinski aranžmani ove državne banke koja je, uz Zdravka Marića u Nadzornom odboru, očito funkcionirala kao Todorićeva razvojna banka. 


Ovaj put riječ je fondovima za gospodarsku suradnju (FGS), koji su bili zamišljeni na način da kroz njih država (preko HBOR-a) investira zajedno s privatnim kapitalom. Preko Nexus FGS-a država je tako uložila u dvije tvrtke, Zagreb Montažu i Hotele Plat, no novac je u konačnci završio u – Agrokoru. Koncernu Ivice Todorića plasirano je sedamdesetak milijuna kuna, od čega je, prema informacijama N1, vraćeno tek sedam. Ostatak novca otići će u vjetar.

Pitali smo HBOR, na čijem se čelu nalaze Tamara Perko i Martina Jus, o slučaju Nexus i njihovi su odgovori toliko začudni da izazivaju sumnju u sam smisao državne razvojne banke. Precizan iznos ulaganja taje, pozivajući se na bankovnu tajnu. Kombiniraju se tu pravila strogih korporacija, iako su očito malo manje strogi kada dijele novac pa ni ne primijete da im je nestao. HBOR-om su 2016. godine upravljali Dušan Tomašević, Goran Filipić i Martina Jus.

Nisu znali pa kad su doznali ništa nisu napravili


Što se tiče prvog ulaganja, onog u Zagreb-montažu, tvrde da su ulagali u tvrtku Vlade Čovića ne znajući da ovaj tim novcem kreditira Agrokor, pa nisu ni mogli reagirati. A kad su i doznali, ništa nisu napravili. Ima li boljeg dokaza koliko je projekt fondova za gospodarsku suradnju, koji je osmislio još tadašnji savjetnik premijerke Kosor Borislav Škegro, poguban za porezne obveznike?

Evo HBOR-ovog odgovora: "Povjerenički odbor Nexus FGS-a, koji se sastoji od predstavnika svih ulagatelja u fond, a u čijem sastavu je i predstavnik HBOR-a, donio je 8. srpnja 2016. Odluku o ulaganju u društvo Zagreb-montaža d.o.o.
Prema saznanjima HBOR-a, sve do informacije društva za upravljanje fondom Nexus Private Equity partneri d.o.o. dane na sjednici Povjereničkog odbora Nexus FGS-a 3. svibnja 2017., Povjerenički odbor, pa tako ni HBOR-ov predstavnik u njemu, nije znao da je Nexus Ulaganje d.o.o. pozajmio novac namijenjen dokapitalizaciji Zagreb-montaže društvima koncerna Agrokor te stoga nije mogao ni reagirati na predmetnu transakciju.

Naglašavamo da je društvima iz koncerna Agrokor sredstva pozajmio Nexus Ulaganja d.o.o., a ne Fond. Nexus Ulaganja d.o.o. je SPV (op.a. posebna tvrtka) osnovan od strane društva za upravljanje Nexus FGS-om u svrhu provedbe Odluke o ulaganju u društvo Zagreb-montaža", odgovorili su Indexu.

Zašto nije prekinuta suradnja s Nexusom?

Što su napravili nakon 3. svibnja? Jesu li obavijestili javnost ili možda raskinuli suradnju s Nexusom, fondom u vlasništvu Marka Lesića i partnera? Ne, nisu.

Drugi je slučaj u kojem je HBOR preko Nexus FGS-a direktno financirao Todorićev projekt obnove hotela Plat, a novac je ponovno trošen nenamjenski. "Što se tiče pitanja o ulaganjima u hotele Plat d.d., iznosi ulaganja zaštićeni su bankovnom tajnom", kažu u HBOR-u. Dio novaca predviđenog za obnovu hotela proslijeđen je u Agrokor, N1 tvrdi da se radi o 28 milijuna kuna. I u odgovoru koji su nama poslali tvrde da je državni novac koji je otišao Todoriću bio namijenjen ulaganju, a ne plaćanju dionica državi.

"KHA četiri d.o.o., SPV koji je Nexus Private Equity partneri d.o.o. osnovao u svrhu provedbe ulaganja u Hotele Plat d.d., a koji je u suvlasništvu Nexus FGS II 50%, te Karisma Resorts International i Agrokora (svaki po 25%) je dio sredstava namijenih ulaganju u Hotele Plat d.d. pozajmio koncernu Agrokor. Prema našim saznanjima postoje otvorena potraživanja koja KHA četiri d.o.o. ima prema koncernu Agrokor i društvu u suvlasništvu", odgovorili su. 

Milijuni novca poreznih obveznika otići će u vjetar


To poprilično zastrašujuću informaciju opet su doznali prekasno, i opet nisu reagirali. "Sve do informacije društva za upravljanje fondom Nexus Private Equity partneri d.o.o. dane na sjednici Povjereničkog odbora Nexus FGS-a II 4. svibnja 2017., HBOR-ov predstavnik nije znao za ovu pozajmicu te HBOR nije niti u ovom slučaju mogao reagirati na predmetnu transakciju, kao niti u slučaju ulaganja u društvo Zagreb-montaža d.o.o. Naglašavamo da Povjerenički odbor nema kontrolu nad poslovanjem SPV-ova već su oni pod kontrolom društva za upravljanje", navode u HBOR-u.

Oni dakle priznaju da ih je Nexus izvozao i da nemaju kontrolu nad SPV-ovima, društvima za posebnu namjenu koja upravljaju posuđenim novcem. Njih kontrolira samo Nexus. Zašto onda Nexusu daju novac poreznih obveznika ako su dovedeni u tako sramotnu situaciju? I to nije sve, jer tom istom fondu koji dijeli naš novac Todoriću država daje milijune našeg novca kao naknadu za tako netransparentno i nepropisno upravljanje.


UKOLIKO STE U MOGUĆNOSTI DA PODRŽITE DALJNJI RAD NAŠEG BLOGA MOŽETE TO UČINITI DONACIJOM PUTEM PAYPALL-a U NASTAVKU


( izaberite željeni iznos i kliknite na Buy Now nakon čega će vas prebaciti na paypall )
Zahvaljujemo na
 
 

DONATORI HVALA VAM!

GAYATRI ČAKLOVIĆ-HRV 1$
  • IVAN BRATIC-HRV 1$
  • ROBERT GRGETIC-HRV 5$
  • MATEA LACMANOVIĆ-HRV 5$
  • SANDRA BULIC-HRV 5$
  • MIODRAG VOJNIKOVIC-HRV 1$
  • ILIJA MARIĆ-HRV 1$
  • ADO BOSAK-BIH 1$
  • DAMIR PUCIC-USA 5$
  • IVAN KOVAČEVIC-AUSTRALIA 10$
  • VEDRAN RUNIC-GERMANY 5$
  • MARINA SUSTER-AUSTRIA 1$
  • NIKOLA POSAVEC-HRV 1$

( izvor index.hr ) 

EVO ŠTO NAS ČEKA: Oni koji neće imati novca za plaćanje poreza na jedinu nekretninu, ostat će bez nje kada im dug premaši 20.000 kuna!


Jedina se nekretnina, izmjenama Ovršnog zakona, ne smije plijeniti za svote manje od 20 tisuća kuna Zato će od 1.1. 2018. oni koji neće imati novca za plaćanje poreza na jedinu nekretninu u kojoj žive, ostat bez nje onda kada im dug premaši 20.000 kuna!  

Ako imaju dvije nekretnine, onda nema niti te zaštite. A druga nekretnina može biti i zapušteno zemljište na nekom kršu ili bilo kakva djedovina.

“Nema vodovoda, struje ima dok ne zagrmi, kuća je stara, naslijedio sam je od roditelja, a oni od svojih roditelja i djedova. Ne mislim tamo živjeti, a u cijelom selu ostalo dvoje ljudi. Nema budućnosti, radnih mjesta, liječnika… Danas u to selo samo vukovi navraćaju, tako je za Slobodnu Dalmaciju jedan čovjek objasnio svoju situaciju oko novog poreza na imovinu. On, piše Slobodna Dalmacija, još uvijek  ne vjeruje da će mu na te stare zidine koje je gradio njegov prapradjed stići porezna uplatnica. Ne vjeruje da će dogodine na stančić u kojem živi dobiti također uplatnicu za novi porez. Čuo je nešto, a njegova nam supruga kaže – kakvi porez, to je naš stan, platili smo već sve poreze na njega, živimo od svojih mirovina i nemamo od čega plaćati nove poreza?!

Nažalost od od prvog siječnja 2018. ukida se komunalna naknada i porez na kuće za odmor, a sve kuće i stanove kojih je u zemlji 2,2 milijuna, oporezuju se novim porezom na nekretnine. Novim nametom oporezivat će se i garaže, građevinsko zemljište, sakralni objekti osim onih koji služe za obavljanje vjerskih obreda…

Prve dvije godine taj porez će biti jednostavna zamjena komunalne naknade, a 2020. opet će se promijeniti pravila igre i određivat će se prema tržišnoj vrijednosti nekretnine. Za nekretnine izgrađene nakon 1988., porez će biti veći od komunalne naknade, kao i za one s dodanim sadržajem, poput bazena ili igrališta. Isto vrijedi za nekretnine u kojima nitko stalno ne živi ili se iznajmljuju.

Sugovornik Slobodne Dalmacije zato kaže

“Neka ta moja stara četiri zida nosi država. Ionako nemam koristi od te kuće, ne mogu je prodati ni darovati”

No, prevario se samo u jednom. Država mu djedovinu neće uzeti sve dok ima mirovinu. Ovrhom će mu s mirovine uzimati porez preko Fine.


UKOLIKO STE U MOGUĆNOSTI DA PODRŽITE DALJNJI RAD NAŠEG BLOGA MOŽETE TO UČINITI DONACIJOM PUTEM PAYPALL-a U NASTAVKU

( izaberite željeni iznos i kliknite na Buy Now nakon čega će vas prebaciti na paypall )
Zahvaljujemo na
 
 

DONATORI HVALA VAM!

GAYATRI ČAKLOVIĆ-HRV 1$
  • IVAN BRATIC-HRV 1$
  • ROBERT GRGETIC-HRV 5$
  • MATEA LACMANOVIĆ-HRV 5$
  • SANDRA BULIC-HRV 5$
  • MIODRAG VOJNIKOVIC-HRV 1$
  • ILIJA MARIĆ-HRV 1$
  • ADO BOSAK-BIH 1$
  • DAMIR PUCIC-USA 5$
  • IVAN KOVAČEVIC-AUSTRALIA 10$
  • VEDRAN RUNIC-GERMANY 5$
  • MARINA SUSTER-AUSTRIA 1$
  • NIKOLA POSAVEC-HRV 1$

( izvor pouzdano.hr )

Maja Sačer pokrenula akciju: NEĆEMO POREZ NA NEKRETNINE!


Maja Sačer pokrenula akciju: NEĆEMO POREZ NA NEKRETNINE!

NEĆEMO POREZ NA NEKRETNINE: Pravnica Maja Sačer pokrenula akciju i prijedlog za ocjenu ustavnosti!

Spisateljica Maja Sačer pokrenula je zanimljivu Facebook stranicu – Maja Sačer o istini i lažima, a među inim objavama je i vrlo zanimljiva i aktualna o porezima na nekretnine.
Sačer je pokrenula akciju “Nećemo porez na nekretnine”, a ovo je njezina objava:
Kako ne bi sve ostalo na riječima, idemo malo na djela. Odlučila sam pokrenuti akciju „NEĆEMO POREZ NA NEKRETNINE“ – faza 1
U čemu je problem s ovim haračem? Jednostavno, radi se o vječnoj hipoteci, trajnom kreditu, a svi znamo što se događa ako ne možemo plaćati kredit. Ovaj porez je tek prvi korak u planu sveopćeg raskućivanja i uvodi se radi krađe domova siromašnima. Kroz nekoliko godina psiho-sustav planira ‘pravi’ porez na nekretnine sa svrhom raskućivanja srednjeg sloja.
Možda vam se ne čini kao neki problem jer nemate nekretninu ili imate dobru plaću pa možete plaćati sve namete. Zasada. Intencija psiho-sustava jest kontinuirano osiromašivanje i uništavanje srednjeg sloja. Kako? Jednostavno. Uvedi novi namet. Dodaj novi porez. Izmisli novo poskupljenje. Blokiraj im račune. Namami ih u kredite.

Taktike

Uništi gospodarstvo tako da kad izgube posao, neće naći novi ili neće biti dobro plaćen. Rascjepkaj obitelj, povećaj razvode, otuđi i odijeli ih jedne od drugih kako se ne bi imali na koga osloniti. Niste skužili ove taktike?
Ukoliko ne želite plaćati ovaj harač, pozivam vas da zajedno djelujemo. Poslala sam prijedlog za ocjenu ustavnosti poreza na nekretnine Ustavnom sudu, no kao što znamo, jedna lasta ne čini proljeće. Moj prijedlog neće ni primijetiti.
Ako nas 10 pošaljemo prijedlog, oni će podignuti obrve. Ako nas 100 pošaljemo, totalno će se izbezumiti. Ako nas 1000 pošaljemo, to je vijest.
Vrlo je jednostavno. Sve što vam treba je malo volje, malo vremena, malo papira i malo poštarine. Bez brige, nema pristojbi i sve je po propisima.
2. Ispunite u predlošku osobne podatke te mjesto i datum (prva i zadnja stranica) – ovo je obilježeno crveno; nakon toga obrišite moje upute i zacrnite tekst ako je što ostalo crveno.
3. Isprintajte predložak u 3 primjerka (može obostrano) i potpišite ih.
4. Pošaljite ili odnesite Ustavnom sudu – Zagreb, Trg svetog Marka 4.
To je to.
Samo ZAJEDNO I ORGANIZIRANO možemo nešto promijeniti. Zahvaljujem svima koji lajkaju, dijele i djeluju
Maja Sačer

About
U našem svijetu laži istina je aberacija, ekstrem, ludilo. No istina jedina oslobađa čovjeka ropstva u kojem se nalazi. Zato je govoriti istinu nužnost.
 
Biography
Po struci pravnica, po vokaciji književnica.
Dosad objavljeno:
Božji grijesi – zbirka priča (Algoritam, 2009.)
Napaljena – roman (Algoritam, 2012.)
 
Categories
 

STORY

Nije pretjerano reći da 95+% stvari koje mislimo da su istina, da su stvarne, koje uzimamo zdravo za gotovo samo zato što su nam ih govorili cijeli život, najobičnija su laž, fikcija, obmana. Ništa nije onakvim kakvim se čini. Sve je naopako. Škole ne služe stjecanju znanja, doktori i farmaceuti ne liječe, vlade ne rade u interesu ljudi, banke nisu poslovni partneri, religija nema veze s Bogom ni duhovnošću, većina ljudi nije radosna i ne živi iz ljubavi nego straha. Ova naša igra koju zovemo život prilagođena je psiho-sustavu – šačici robovlasnika, manipulatora iz sjene i njihovih slugu – a na štetu ljudi, robova, ovčica.
Nakon gotovo dva desetljeća potrage za istinom o ovom našem naopakom svijetu, uspjela sam povezati silne točkice u sliku, napokon od drveća vidim šumu. Htjela bih svoje spoznaje podijeliti s mojim supatnicima u nadi da ćemo uspjeti skinuti okove koje nam je psiho-sustav stavio oko vrata i početi kreirati neku sasvim novu, ljepšu igru.
Riječima Orwella: „U vremenima sveopće obmane, izricanje istine postaje revolucionarni čin.“ Ja bih rekla nužnost.
Maja Sačer | Photo by Željko Tutnjević
Maja Sačer | Photo by Željko Tutnjević




Kako je Lucić povlaštenim kreditima za zapošljavanje branitelja izgradio 60 apartmana na obali



Franjo Lucić, najsiromašniji zastupnik u aktualnom sazivu Hrvatskog sabora (kao što smo rekli u prvom dijelu specijala, u njegovoj imovinskoj kartici nije upisano ništa osim oranice vrijedne 15.000 kuna) i sad već bivši član Nacionalnog vijeća HDZ-a, imao je uzbudljiv poslovni život u kojem su se oko njegovih tvrtki TOFRADO, zahvaljujući politici u koju se uključio i bez koje to ne bi išlo, vrtjeli veliki poslovi i još veći novac. Njegove tvrtke TOFRADO i TOFRADO bačvarija koje je nakon ulaska u Hrvatski sabor prepustio na upravljanje bratu Dragi – sklopile su 1. ožujka 2005. sa Slavonskom bankom (koju je tada preuzimala Hypo Alpe Adria banka) ugovor o kreditu od 12 milijuna kuna.
Taj ozbiljan novac Franjo Lucić i njegov brat Drago, koji su u tom bankovnom kreditu bili mjenični dužnici, dok je tvrtka Građapromet iz Našica (koju je zastupala Lucićeva suprugaAnkica) bila založni dužnik, dobiven je u okviru programa ”Lokalni projekti razvoja – poduzetnik”, projekt ”Branitelj” i imao je financijsku potporu Požeško-slavonske županije. Kredit je Lucićevim tvrtkama odobren, kako je to izrijekom pisalo u ugovoru u čijem je posjedu Telegram, za ”kupovinu opreme i obrtna sredstva”. Odobren je na 10 godina s počekom od 24 mjeseca, a kamatna stopa bila je više nego povoljna: iznosila je 5,84 posto godišnje, no Lucićeve tvrtke plaćale su kamatu od samo 1,84 posto, budući da su preostalih 4 posto, kako stoji u ugovoru o kreditu, subvencionirali Požeško-slavonska županija i Ministarstvo branitelja.

Zapošljavanje razvojačenih branitelja

Sredinom prosinca 2006. Ministarstvo obitelji, branitelja i međugeneracijske solidarnosti na čijem je čelu tada bila Jadranka Kosor, ujedno i potpredsjednica Vlade, donijet će odluku o priznavanju prava na subvenciju kamate po stopi od dva posto. Svrha subvencioniranja bila je, kako stoji u odluci ”provedba Programa stručnog osposobljavanja i zapošljavanja branitelja i Programa malog i srednjeg poduzetništva”. Kredit od 12 milijuna kuna koji su podigle Lucićeve tvrtke, nije međutim bio jedini. TOFRADO i TOFRADO bačvarija već su ranije podigli dva kredita – jedan u iznosu od 5, a drugi od 2,5 milijuna kuna kod tadašnje Požeške banke (sada Podravska banka). I ti su krediti imali povlaštenu kamatnu stopu, a kamatu su subvencionirali Požeško-slavonska županija i Ministarstvo obrta, malog i srednjeg poduzetništva.
Ti su krediti bili namijenjeni za nabavu strojeva i obrtna sredstva. TOFRADO je pak najavio kako će kredit iskoristiti za izgradnju pilane i pratećih objekata, te nabavu transportnih vozila. S dvadesetak milijuna kuna kredita, činilo se, TOFRADO će moći ispuniti obvezu koju je preuzeo: proširiti proizvodnju i zaposliti ljude, prije svega razvojačene branitelje bez posla. No, umjesto ulaganja u osnovnu djelatnost, drvoprerađivačku industriju i proizvodnju hrastovih bačvi – za što su krediti i podignuti – TOFRADO se počeo baviti izgradnjom apartmana na jadranskoj obali! Na neobičan način u tu gradnju upustili su se i članovi obitelji Franje Lucića, njegova supruga Ankica, sinovi DomagojFranjo i Tomislav, te kći Marina.

Nevjerojatan uspjeh Lucićeve djece

Uslijedilo je nekoliko zanimljivih financijskih transakcija u kojima su sudjelovali članovi najuže obitelji danas najsiromašnijeg saborskog zastupnika, Franje Lucića. Kao što smo vidjeli u prvom dijelu, Lucić je svoju kuću za 600.000 kuna prodao svojoj djeci, no taj novčani iznos nije naveo ni u jednoj imovinskoj kartici. Zanimljivo je obrazloženje zašto je kuću u kojoj i danas stanuje prodao djeci. U sudskom postupku na Općinskom sudu u Požegi, gdje ga je tužila Podravska banka, upravo zbog prodaje obiteljske kuće djeci i strahu da zbog toga neće moći naplatiti svoja potraživanja, Franjo Lucić u iskazu je tvrdio kako je time želio urediti ”inače nerazriješene obiteljske odnose” i zbog namjere da se preseli u Zagreb, gdje je, kako je rekao ”u to vrijeme pretežno i boravio”.
No, taj njegov neobičan potez, da kao tada imućan čovjek, djeci (od koje je jedno bilo malodobno) prodaje obiteljsku kuću, u kojoj i danas stanuje, ali ne kao vlasnik, imao je snažnu pedagošku notu. S djecom je sklopio kupoprodajni ugovor kako bi, rekao je na sudu, ”shvatili da ne mogu sve dobiti nego da moraju i zaraditi određene stvari”. I dodao: ”Kako su svi, osim najmlađeg sina, bili zaposlenici tvrtke, imali su sredstva za kupnju”. Inzistirajući na susretu s Lucićem Telegramov novinar osobito je želio saznati kako su Lucićeva djeca bila tako uspješna jer su i prije kupovine obiteljske kuće, u čijem je vlasništvu do tada bila glava obitelji – Franjo Lucić – imali obilje novca i razvijen smisao za poduzetništvo.

Posudba u vrijednosti od 7 i pol milijuna kuna

Tako je njegov sin Tomislav (rođen 1987.) u Srimi, katastarska općina Zaton, kraj Šibenika, 2005. i 2007. godine kupio građevinsko zemljište (Telegram je u posjedu svih izvadaka iz katastra) za ukupno 339.041,20 kuna, a 2006. prodao apartmane za 1.282.744,60 kuna. Lucićeva kći Marina (udana Mogušar, rođena 1981.), kupila je, također u Srimi, građevinsko zemljište 2005., a u narednim godinama prodala tri apartmana, u ukupnom iznosu od 1.419.684,08 kuna. Čak je i tada malodobni Lucićev sin Franjo (rođen 1992.) u dobi od 17 godina, prodavao apartmane u Srimi u ukupnom iznosu od 4.842.817,90 kuna. U posao kupovanja zemljišta na jadranskoj obali i prodaje apartmana, uključila se i Lucićeva supruga Ankica: 2005. kupila je zemljište za 178.315,50 kuna, a dvije godine kasnije prodala apartmane u vrijednosti od 1.240.059,77 kuna.
I unutar obitelji Lucić, te Lucićevih tvrtki TOFRADO i TOFRADO bačvarija, odvijala se živa financijska aktivnost. Telegramov novinar želio je s Lucićem razgovarati i o tome, o međusobnim donacijama i pozajmicama, no on je – objasnivši kako je ”prekapacitiran i umoran” zbog brige o plantaži luka zasijanog na 6 hektara, odbio susret, pa je radije u zamjenu za nepisanje o tome, htio ponuditi mito, u čemu smo pisali u četvrtak. Tako je supruga Ankica darovala svom suprugu 2.067.999,43 kune, kći Marina 1.283.066,21 kuna, a sin Domagoj 1.424.804,24 kuna. Kolanju novca unutar obitelji i njihovih tvrtki tu nije kraj. Prema podacima Telegrama tijekom tri godine, od 2009. do 2011. četvero Lucićeve djece tvrtki TOFRADO trgovina (koja nastavlja poslovati nakon što su TOFRADO i TOFRADO bačvarija završile u stečaju) posudilo je ukupno 7.493.030,40 kuna, odnosno, svatko po 1.873.257,60 kuna.

Kupnja apartmana u Srimi pokraj Šibenika

Lucićeva djeca, Tomislav, Franjo (koji je, rekli smo, još bio maloljetan), Domagoj i Marina, tijekom 2010. i 2011. TOFRADO bačvariji posudila su ukupno 6.812.232, 80 kuna, odnosno svako dijete isti iznos 1.703.058,20 kuna! Sav taj novac, dakle, vrtio se unutar obitelji i tvrtki u vlasništvu danas najsiromašnijeg zastupnika u Hrvatskom saboru. Čini se da su investitori u izgradnju apartmana u Srimi, kraj Šibenika, Lucićeve tvrtke TOFRADO i TOFRADO bačvarija, njegovoj djeci pozajmice vratile u apartmanima. Ni tu okolnost nismo mogli razriješiti u razgovoru s Franjom Lucićem. U jednom trenutku (početak 2007.), dinastija Lucić u posjedu je imala 22 apartmana, ukupne površine 1.056,48 metara četvornih i svi su bili uredno gruntovno provedeni (doduše tada bez uporabne dozvole, kako stoji u gruntovnim izvacima) u Katastarskoj općini Zaton, Općinskog suda u Šibeniku.
Preostali od šezdesetak izgrađenih apartmana bili su prodani različitim kupcima, a u međuvremenu članovi obitelji Lucić prodali su gotovo sve apartmane. Pored apartmana koji su bili uknjiženi u vlasništvo supruge i djeca Franje Lucića, dio je bio u posjedu njegova brata Drage (jedan apartman veličine 59,95 metara četvornih) i bratovljeve supruge Stelle (ukupno tri apartmana), te Ive Lucića, (tri apartmana) i njegove supruge Zdenke (dva apartmana). Ivo i Zdenka Lucić, djeca su strica Franje Lucića i međusobno su poslovno povezani. U vrijeme izgradnje apartmana u Srimi kraj Šibenika, podjednako zanimljivi odnosi vladali su između Lucićevih tvrtki TOFRADO i TOFRADO bačvarija.

Sumnjiv model potrošnje novca od kredita

Obje su tvrtke, kao što smo rekli, koristile povoljne kredite sa subvencioniranim kamatama, a kako je trebalo opravdati trošenje novca (jer su banke, ali i Požeško-slavonska županija, te dva spomenuta ministarstava iz čijih je sredstava plaćana razlika kamate, imali pravo kontrolirati na što je utrošen novac), dvije Lucićeve tvrtke našle su model na koji način fiktivno potrošiti što više novca. Tako je TOFRADO bačvarija, od sestrinske firme TOFRADA kupovala opremu, no po nekoliko puta većoj cijeni od stvarne. Iz samo jednog dokumenta, u čijem je posjedu Telegram, od 24. veljače 2005. godine, vidljivo je kako je TOFRADO svojoj sestrinskoj tvrtki rabljenu debljaču nabavljenu za 7.536,57 kuna prodao za 29.400 kuna, rabljenju ravnalicu kupljenu za 13.565 prodao za 56.000 kuna, dvostranu debljaču nabavljenu za 15.000, prodao za 63.200, automat za izradu dužice kupljen za 16.000 kuna prodao za 62.800, a primjerice stroj za bušenje drvenih bačvi koji je TOFRADO nabavio za 41.795 kuna, TOFRADO bačvariji prodao je za 145.700 kuna!
Takvih je prodaja bilo bezbroj, pa se na taj način oprala solidna količina novca koji je onda završavao u izgradnji apartmana. U kontroli namjenskog trošenja kredita koju je u lipnju 2007. proveo Upravni odjel za gospodarstvo, poduzetništvo i razvitak Požeško-slavonske županije stoji kako je TOFRADO bačvarija osnovna sredstva nabavljala od sestrinske tvrtke TOFRADO (obje u vlasništvu Franje Lucića) te da je ukupno za tu namjenu potrošeno 1.170.200 kuna, ali da je cijena po kojoj je TOFRADO nabavio te strojeve bila samo 259.786,36 kuna. To znači da je TOFRADO svojoj sestrinskoj firmi zaračunao četiri i pol puta veću cijenu, odnosno naplatio 910.315,64 kune više! Pri tom valja znati da su obje tvrtke poslovale na istoj adresi – Ulici Ante Starčevića 16, u Pleternici, pa nije bilo nikakvih transportnih troškova. Na toj se adresi danas nalazi jedina preostala Lucićeva tvrtka, TOFRADO trgovina.

Tko je intervenirao za subvenciju kamata

Telegram je u posjedu dokumenta kojim tadašnja potpredsjednica Vlade i ministrica obitelji, branitelja i međugeneracijske solidarnosti Jadranka Kosor, 9. srpnja 2007. donosi odluku o ukidanju prava tvrtki TOFRADO bačvarija na subvenciju kamate po stopi od dva posto na kredit odobren po osnovi dva projekta: ”Lokalni projekt razvoja – poduzetnik za 2004. godinu” i projekt ”Branitelji”. Razlog: nenamjensko trošenje kredita. U toj odluci doslovce stoji: ”Korisniku subvencije ukida se pravo na subvenciju kamata zbog utvrđenih nepravilnosti i povreda namjenskog korištenja kredita sukladno nalazu po dokumentaciji o namjenskom korištenju kredita”. I dalje: ”Iznos sredstava isplaćenih od strane Ministarstva na ime subvencije po stopi od dva posto, utvrdit će se po okončanju postupka utvrđivanja štete.”
No, dogodit će se zanimljiva stvar. Ne samo što nikada nije utvrđena šteta, već je za desetak dana odluka povučena. Netko moćniji od tadašnje potpredsjednice Vlade Jadranke Kosor, očito, smatrao je kako tvrtka TOFRADO bačvarija, čiji je vlasnik bio Franjo Lucić, ali ju je zastupao njegov brat Drago, ne zaslužuje takav tretman. Tko je to mogao biti, nije teško pogoditi. No, vidjet ćemo, Ministarstvo obitelji, branitelja i međugeneracijske solidarnosti nije bilo jedino koje je povuklo odluku o subvencioniranja kamata za kredite tvrtke TOFRADO. Učinit će to i Požeško-slavonska županija koja je, također po stopi od dva posto, subvencionirala kredite Lucićevih tvrtki, koje su pak, bile uvelike angažirane u izgradnji apartmana.


UKOLIKO STE U MOGUĆNOSTI DA PODRŽITE DALJNJI RAD NAŠEG BLOGA MOŽETE TO UČINITI DONACIJOM PUTEM PAYPALL-a U NASTAVKU

( izaberite željeni iznos i kliknite na Buy Now nakon čega će vas prebaciti na paypall )
Zahvaljujemo na
 
 

DONATORI HVALA VAM!

GAYATRI ČAKLOVIĆ-HRV 1$
  • IVAN BRATIC-HRV 1$
  • ROBERT GRGETIC-HRV 5$
  • MATEA LACMANOVIĆ-HRV 5$
  • SANDRA BULIC-HRV 5$
  • MIODRAG VOJNIKOVIC-HRV 1$
  • ILIJA MARIĆ-HRV 1$
  • ADO BOSAK-BIH 1$
  • DAMIR PUCIC-USA 5$
  • IVAN KOVAČEVIC-AUSTRALIA 10$
  • VEDRAN RUNIC-GERMANY 5$
  • MARINA SUSTER-AUSTRIA 1$
  • NIKOLA POSAVEC-HRV 1$

( izvor TELEGRAM.HR ) 

EKSKLUZIVNO Saborski zastupnik i šef županijskog HDZ-a pokušao podmititi Telegramovog novinara




HDZ-ov saborski zastupnik Franjo Lucić nudio je mito novinaru Telegrama tražeći zauzvrat da ne piše o njegovom kontroverznom poslovanju i stečaju tvrtki u njegovu vlasništvu. Lucić je novinaru Telegrama u telefonskom razgovoru rekao kako mu je – odustane li od teksta koji priprema – spreman platiti tri puta više nego što će mu za tekst platiti redakcija Telegrama.
Bio je vrlo eksplicitan u toj ponudi, ne ostavljajući nikakve sumnje na što misli i ponovio je to u dva navrata: ”Ono što ćeš ti od redakcije dobiti, ja ću te honorirati jedan naprema tri, ako ti dobiješ tisuću, ja ću ti dati tri tisuće”, rekao je Lucić novinaru Telegrama.
Ovaj novinar u vrijeme Lucićeva poziva, u srijedu, 26. srpnja, u 11.44 sati nalazio se u Požegi i bio je pri završetku skupljanja opsežne dokumentacije vezane uz poslovanje Lucića i njegovih tvrtki. U tamošnjem Općinskom sudu kopirao je dio dokumentacije iz sudskog spora koji je Podravska banka vodila protiv Lucića, tražeći da se poništi njegov ugovor o prodaji obiteljske kuće vlastitoj djeci.

Poslušajte snimke pokušaja podmićivanja:


Susret pokušavam dogovoriti još od 21. srpnja

U Podravskoj banci – kojoj je Lucić dugovao oko 14 milijuna kuna – bili su uvjereni da je prodaja kuće vlastitoj djeci bila fiktivna kako bi Lucić zaštitio obiteljsku kuću, jer je i osobnim mjenicama bez protesta jamčio banci povrat novca. Novinar Telegrama, koji već dva tjedna istražuje sve aspekte Lucićevih poslovnih poteza i njegovih političkih veza, još od petka 21. srpnja pokušavao je dogovoriti razgovor s kontroverznim poduzetnikom i najjačim čovjekom HDZ-a u Požeško-slavonskoj županiji.
U kratkom telefonskom razgovoru prošlog petka Lucić je nastojao izbjeći susret s novinarom Telegrama, čudio se zašto je uopće njegovo poslovanje zanimljiva tema, te rekao da je o tome već sve napisano i da u poslovanju njegovih tvrtki nema ničeg netransparentnog. Ipak na inzistiranje ovog novinara, pristao je da se s njim sretne u Pleternici (gradiću nadomak Požege, gdje Lucić živi), u ponedjeljak, 24. srpnja u 9 sati u prostorijama tvrtke TOFRADO.

Bilo mi je važno čuti njegovo objašnjenje

No, u nedjelju navečer Lucić je u 21.31 poslao SMS poruku objašnjavajući kako u ponedjeljak mora biti na sastanku u Zagrebu, za koji nije znao prije dva dana kada je dogovarao susret s novinarom Telegrama. Zamolio je da se čuju za nekoliko dana. Novinar Telegrama u utorak je pokušavajući dogovoriti novi sastanak Luciću poslao dvije SMS poruke, jednu u 10.45, a drugu u 17.20 sati. Objasnio je kako mu želi dati priliku da objasni svoje poslovne poteze i izloži svoju stranu priče. Lucić nije odgovorio na poruke niti se javljao na pozive.
Kako je Telegramovu novinaru bilo važno čuti Lucićevo objašnjenje – među ostalim i zašto je nenamjenski trošio kredite za razvoj malog poduzetništva i zapošljavanje hrvatskih branitelja, pa je umjesto da se bavi drvno-prerađivačkom industrijom krenuo u gradnju apartmana na jadranskoj obali – ovaj se novinar za pomoć obratio i glasnogovorniku HDZ-a i zamolio za pomoć u uspostavi kontakta s Lucićem.

‘Prekapacitiran sam, umoran i imam posla s lukom’

Odgovoreno je da se Lucić ni njima ne javlja, da ne odgovara na poruke i da se čini kao da je ”u zemlju propao”. No, u srijedu se javio, glatko ponudio mito u zamjenu za nepisanje i ponovno izbjegao susret. Novinaru Telegrama rekao je kako je ”prekapacitiran i umoran” i angažiran oko nasada šest hektara luka te da ustaje u jedan u noći da bi s radnicima radio na polju.
Rekao je da je luk posađen u sklopu poljoprivrednih mjera 411 i 412 (to su mjere “Restrukturiranje, modernizacija i povećanje konkurentnosti poljoprivrednih gospodarstava” te ”Zbrinjavanje, rukovanje i korištenje stajskog gnojiva u cilju smanjenja štetnog utjecaja na okoliš” na temelju kojih Agencija za plaćanja u poljoprivredi osigurava poticaje poljoprivrednicima) u koje je uključen njegov sin, student Poljoprivrednog fakulteta.

‘Tekst će mi štetiti zbog odnosa s bankom’

Naveo je i razloge zašto mu nije u interesu da se sada bilo što o njegovu poslovanju piše. Rekao je kako je imao problem s dvije banke, od kojih je s jednom sve riješio, a s drugom su dogovori oko rješenja duga u završnoj fazi. Svaki tekst, ”bilo koje naravi”, kako je rekao, štetit će mu zbog odnosa s bankom sad kad je u završnoj fazi rješavanja toga problema.
Iako se novinar Telegrama u trenutku Lucićeva poziva nalazio samo 15-ak kilometara od Pleternice, grada u kojem živi Lucić i u kojem je dugo vremena bio gradonačelnik, taj je saborski zastupnik HDZ-a odbio naći se s novinarom i odgovoriti na više pitanja, među ostalim i kako mu se dogodilo da u 58. godini života bude bez ikakve imovine – bez kuće, stana, automobila, ušteđevine i da posjeduje samo njivu vrijednu 15.000 kuna.
Tako je naime, taj saborski zastupnik (kome je ovo četvrti uzastopni mandat) napisao u svojoj imovinskoj kartici, predanoj Povjerenstvu za sprečavanje sukoba interesa i javno dostupnoj. Ovaj novinar u poslovnoj zoni u Pleternici, sat nakon razgovora s Lucićem, pronašao je njegove nasade crvenog luka, no na ogromnom polju nije bilo ni Lucića ni bilo koga od radnika.

Slijedi serijal tekstova o Lucićevim malverzacijama

Ondje se nalazio tek jedan traktor, marke IMT 565, registracijskih oznaka PŽ 234 OH, s priključkom za navodnjavanje. Lucić je navodno tih šest hektara za sadnju luka u neiskorištenoj poslovnoj zoni u Pleterci dobio bez natječaja, a nepoznato je plaća li naknadu za korištenje vode iz Orljave kojom se plantaža navodnjava.
Telegram će u nastavcima objaviti poveći tekst o brojnim malverzacijama koje je niz godina u poslovanju tvrtki TOFRADO i TOFRADO bačvarija (obje su u stečaju) činio Lucić, uključivši u te poslove i članove svoje najuže obitelji. Upravo ovih dana postat će pravomoćna ovrha nam tvrtkom Građapromet iz Našica, gdje je direktorica Lucićeva supruga Ankica, a predsjednik nadzornog odbora sâm Lucić, mada to, kao državni dužnosnik, ne može biti. Tom ovrhom, Građapromet – nekoć vrlo uspješna tvrtka prije nego ju je preuzeo Lucić, ostat će bez vrlo vrijednih nekretnina, jer je bankama jamčila otplatu kredita koje su podizale Lucićeve tvrtke TOFRADO i TOFRADO bačvarija.

Sudbina kaznenih prijava protiv gospodina Lucića

Uz niz dokumenata, Telegram će objaviti i odakle sežu korijeni Lucićevog poslovnog uzleta te kako su nastale Lucićeve firme i kako su i zašto propale, kako je dobivao ogromne kredite uključujući i one iz sredstava Hrvatske banke za obnovu i razvitak (HBOR), kako su njegove firme, da bi prale novac, jedna drugoj prodavale strojeve po višestrukoj cijeni od nabavne, te kako se odvijao tijek novca unutar obitelji Lucić koji je onda završio u ulaganjima u izgradnju apartmana u Srimi, kraj Šibenika.
Telegram će objaviti i kakva je bila sudbina kaznenih prijava protiv Lucića, osobito one koju je protiv njega – zbog nenamjenskog trošenja kredita sa subvencioniranim kamatama – podnijela Županija Požeško-slavonska i zašto je Lucić, na sjednici te Županijske skupštine 11. rujna 2007. poručivao onima koji ih podnose kako s njima ”mogu brisati guzicu”.
U velikoj istraživačkoj priči o zastupniku HDZ-a Franji Luciću Telegram će rasvijetliti i nevjerojatan slučaj u kojem je Općinsko državno odvjetništvo u Požegi (na čijem je čelu sada Lucićeva šogorica Ankica Njegovan Bišof ) učinilo potez bez presedana, kada je odbacilo kaznenu prijavu temeljem revizije o poslovanju tvrtke TOFRADO koju je naručio i platio Lucić.

Dokumenti o Luciću do kojih je došao Telegram

Telegram ima i dokument kojim je bivša potpredsjednica Vlade i tadašnja ministrica branitelja Jadranka Kosor donijela odluku o ukidanju subvencioniranja kamate za Lucićeve kredite, zbog njegova nenamjenskog trošenja, no ta je odluka povučena nakon desetak dana.
O svemu – uključujući i pojavu Lucićeva imena (i imena njegove supruge) na ”stupu srama” Porezne uprave zbog duga od 341.542,04, odnosno 269.631,81 kune – novinar Telegrama želio je razgovarati s Franjom Lucićem i dati mu priliku da hrvatskoj javnosti objasni svoje poslovne i političke poteze, no umjesto toga on je novinaru ponudio mito tražeći da o tome ne piše. Franjo Lucić, uz to što je zastupnik u Hrvatskom saboru i predsjednik HDZ-a Županije požeško-slavonske, član je Nacionalnog vijeća HDZ-a, sastavljenog od najistaknutijih dužnosnika vladajuće stranke, na čijem je čelu predsjednik HDZ-a i aktualni premijer Andrej Plenković.
Iako HDZ tvrdi kako je ta stranka doživjela katarzu i raskrstila s vremenima kada je bilo moguće da se pjevaču Marku Perkoviću Thompsonu plati kako u izbornoj kampanji ne bi pjevao za konkurenciju, iz Lucićevog pokušaja podmićivanja novinara Telegrama vidljivo je kako pojedinci s tom praksom nisu prestali, samo što se sada pokušalo platiti novinara da ne piše o jednom visokopozicioniranom članu HDZ-a – Franji Luciću.

UKOLIKO STE U MOGUĆNOSTI DA PODRŽITE DALJNJI RAD NAŠEG BLOGA MOŽETE TO UČINITI DONACIJOM PUTEM PAYPALL-a U NASTAVKU

( izaberite željeni iznos i kliknite na Buy Now nakon čega će vas prebaciti na paypall )
Zahvaljujemo na
 
 

DONATORI HVALA VAM!

GAYATRI ČAKLOVIĆ-HRV 1$
  • IVAN BRATIC-HRV 1$
  • ROBERT GRGETIC-HRV 5$
  • MATEA LACMANOVIĆ-HRV 5$
  • SANDRA BULIC-HRV 5$
  • MIODRAG VOJNIKOVIC-HRV 1$
  • ILIJA MARIĆ-HRV 1$
  • ADO BOSAK-BIH 1$
  • DAMIR PUCIC-USA 5$
  • IVAN KOVAČEVIC-AUSTRALIA 10$
  • VEDRAN RUNIC-GERMANY 5$
  • MARINA SUSTER-AUSTRIA 1$
  • NIKOLA POSAVEC-HRV 1$

( izvor TELEGRAM.hr )